ANTINEVRALGIC FORTE x 20 COMPRIMATE Măriţi imaginea

ANTINEVRALGIC FORTE x 20 COMPRIMATE

187

Nou

Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic).

Detalii

Acest produs nu are puncte de loialitate.


15,50 lei

PLATA ONLINE
PLATA ONLINE

Adăugaţi la lista dorinţelor

Tabel date

AmbalajCutie
Cantitate20 comprimate

Informații

ANTINEVRALGIC FORTE x 20 COMPRIMATE

 

Cititi cu atentie si in intregime acest prospect inainte de a incepe sa luati acest medicament deoarece contine informatii importante pentru dumneavoastra.

Luati intotdeauna acest medicament conform indicatiilor din acest prospect sau indicatiilor medicului dumneavoastra sau farmacistului.

·                Pastrati acest prospect. S-ar putea sa fie necesar sa-l recititi.

·                Intrebati farmacistul daca aveti nevoie de mai multe informatii sau recomandari.

·                Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ oriceposibile reactii adverse nementionate in acest prospect.

·                Daca dupa 3-4 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

 

Ce gasiti in acest  prospect :

1.              Ce este Antinevralgic Forte si pentru ce se utilizeaza

2.              Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Antinevralgic Forte

3.              Cum sa luati Antinevralgic Forte

4.              Reactii adverse posibile

5.              Cum se pastreaza Antinevralgic Forte

6.              Continutul ambalajului si alte informatii

 

 

1.              Ce este Antinevralgic Forte si pentru ce se utilizeaza

 

Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic).

 

Antinevralgic Forte contine trei substante active: paracetamol, acid acetilsalicilic si cafeina. Paracetamolul amelioreaza durerea si reduce febra. Acidul acetilsalicilic amelioreaza durerea, reduce febra si are efecte antiinflamatorii. Cafeina contracareaza simptomele de oboseala, promoveaza motivatia si performanta mentala. Scurteaza timpul pana la inceputul actiunii acidului acetilsalicilic si paracetamolului si, de asemenea, potenteaza efectele lor.

Aceasta combinatie de substante active, este mai eficienta decat utilizarea substantelor separat (paracetamol sau acid acetilsalicilic sau cafeina) sau a combinatiei duble (paracetamol si acid acetilsalicilic). Aceasta combinatie scade cantitatea de analgezice necesara.

Antinevralgic Forte este destinat utilizarii la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si mai mult, pentru a trata:

- cefaleea din episoadele de migrena cu sau fara aura (simptome ce preced atacul migrenos si dureaza de la cateva minute pana la o ora)

- cefaleea de tip tensional

 

O cefalee (durere de cap) de tip migrena poate fi insotita de alte simptome, cum sunt senzatie sau stare de rau (greata sau varsaturi), si sensibilitate la lumina si sunete. Episoadele de migrena pot fi "anuntate" de aura (o senzatie de avertizare care implica, de obicei, distorsiuni vizuale, cum sunt lumina puternica intermitenta, linii in zig-zag, stele “verzi” sau valuri).

O cefalee de tip tensional este cel mai comun tip de durere de cap. Durerea este adesea descrisa ca o presiune constanta, ca si cum capul ar fi strans intr-o menghina si este prezenta frecvent, in acelasi timp, pe ambele parti ale capului.

Daca dupa 3-4 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

 

2.              Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Antinevralgic Forte

 

Nu luati Antinevralgic Forte daca

-                 sunteti alergic la paracetamol, acid acetilsalicilic, cafeina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6), salicilati sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (medicamente utilizate pentru tratarea durerii, a febrei sau a inflamatiei),

-                 aveti sau ati avut ulcer gastric sau intestinal,

-                 aveti problem severe cu inima,

-                 aveti predispozitie crescuta la sangerari,

-                 utilizati 15 mg metotrexat pe saptamana sau mai mult (un medicament folosit la tratarea poliartritei reumatoide, psoriazisului sau diferitelor cazuri de cancer),

-                 sunteti in ultimele trei luni de sarcina,

-                 aveti sub 17 ani si aveti in acelasi timp febra ( vezi punctul 3, “Utilizarea la copii si adolescenti”).

 

Atentionari si precautii

Inainte sa luati Antinevralgic Forte, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:

-                 aveti astm bronsic (dificultati de respiratie), “febra fanului”, umflare a mucoasei nazale (polipi nazali) sau aveti alte simptome alergice ,

-                 aveti sau ati avut probleme gastrice sau intestinale, ulcere, sangerari (ati avut varsaturi si acestea au continut sange sau particule care seamana cu zatul de cafea, ati avut scaune cu sange sau scaune moi de culoare neagra) sau perforatii (gauri in intestin);

-                 aveti tulburari ale functiei rinichilor sau ficatului (de exemplu consum cronic de alcool etilic sau inflamare a ficatului),

-                 suferiti de o afectiune ereditara denumita deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenaza sau de sindromul Gilbert,

-                 aveti o glanda tiroida hiperactiva (hipertiroidism),

-                 veti fi supus unei operatii sau unei alte interventii chirurgicale,

-                 suferiti de guta (la unii pacienti folosirea de acid acetilsalicilic poate declansa o criza de guta),

-                 luati alte medicamente (vezi pct. “Antinevralgic Forte si alte medicamente”).

 

Daca in timp ce luati acest medicament reapar sau se agraveaza in timp semnele unei infectii, adresati-va imediat unui medic.

Administrarea analgezicelor cu regularitate poate duce la scaderea permanenta a functiei rinichilor, cu riscul de insuficienta a rinichilor (nefropatie analgezica).

Antinevralgic Forte poate afecta rezultatele unor analize. Daca aveti nevoie sa efectuati analize de sange, urina sau alte analize de laborator, spuneti personalului medical ca luati Antinevralgic Forte.

 

Evitati sa luati deseori analgezice daca suferiti de:

-                 diabet zaharat,

-                 alcoolism,

-                 deshidratare (datorata diareei, vremii foarte calde, antrenamentelor fizice excesive cu transpiratii severe),

-                 scaderea cronica a tensiunii arteriale,

-                 leziuni severe,

-                 sau daca luati un tratament pentru reumatism.

 

Utilizarea de lunga durata/utilizare necorespunzatoare

Utilizarea de lunga durata, in doze mari, a Antinevralgic Forte, fara a fi in concordanta cu recomandarile, poate cauza dureri de cap, care nu pot fi tratate cu doze crescute din acest medicament. Daca sunteti in aceasta situatie, nu trebuie sa continuati administrarea acestui medicament fara sa va adresati medicului pentru recomandari.

 

Antinevralgic Forte impreuna cu alte medicamente

Spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati, ati luat recent sau s-ar putea sa luati orice alte medicamente.

 

Nu luati Antinevralgic Forte daca utilizati de asemenea alte analgezice sau medicamente ce scad febra care contin paracetamol sau acid acetilsalicilic.

 

Adresati-va medicului inainte sa luati acest medicament, in special daca utilizati oricare dintre urmatoarele medicamente:

-                 metotrexat (utilizat pentru tratamentul poliartritei reumatoide, psoriasisului sau anumitor tipuri de cancer, vezi pct. “Nu luati Antinevralgic Forte daca:”).

-                 medicamente utilizate pentru a preveni coagularea sangelui (de exemplu derivati cumarinici, heparina),

-                 medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (utilizate pentru a reduce durerea, a scadea febra sau inflamatia),

-                 medicamente utilizate pentru tratamentul diabetului zaharat,

-                 medicamente utilizate pentru tratamentul insomniei,

-                 medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (de exemplu acid valproic, lamotrigina),

-                 medicamente utilizate la tratamentul depresiei sau a altor probleme psihice (fluvoxamina sau alti inhibitori selectivi ai recaptarii serotoninei, litiu, clozapina),

-                 medicamente pentru tratarea gutei (probenecid),

-                 medicamente diuretice(pentru a scadea excesul de lichid din organism),

-                 medicamente pentru tratamentul problemelor inimii (digoxina),

-                 medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute,

-                 unele antibiotice sau medicamente antifungice (cloramfenicol, rifampicina, ciprofloxacina, norfloxacina),

-                 hormoni steroidieni (cortocosteroizi),

-                 zidovudina (utilizata in tratamentul infectiei cu HIV) ,

-                 izoniazida (utilizata pentru tratamentul tuberculozei),

-                 medicamente utilizate pentru scaderea concentratiei colesterolului din sange (colestiramina),

-                 medicamente utilizate in cazul respingerii organului transplantat, dupa transplant (ciclosporina, tacrolimus).

 

Antinevralgic Forte impreuna cu alimente, bauturi si alcool

Daca in timpul administrarii de Antinevralgic Forte aveti indigestie, luati doza in timpul meselor.

Consumul de alcool trebuie evitat pe durata tratamentului cu acest medicament.

Limitati-va doza de medicamente, alimente sau bauturi care contin cafeina in timp ce utilizati

Antinevralgic Forte. Prea multa cafeina poate determina nervozitate, iritabilitate si palpitatii.

 

Sarcina, alaptarea si fertilitatea

Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. Nu trebuie sa utilizati Antinevralgic Forte daca sunteti in mai mult de 6 luni de sarcina.

Daca sunteti insarcinata in mai putin de 6 luni, adresati-va medicului inainte de a lua acest medicament. Nu utilizati acest medicament fara acordul direct al medicului dumneavoastra.

Medicamentul apartine unui grup de medicamente care pot sa scada fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea tratamentului.

 

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Administrarea de Antinevralgic Forte nu afecteaza capacitatea de a conduce vehicule si de a folosi utilaje.

 

Antinevralgic Forte contine lactoza.

Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti o intoleranta la unele categorii de glucide, intrebati-l inainte de a lua acest medicament.

 

3.              Cum sa luati Antinevralgic Forte

 

Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul.

Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul, daca nu sunteti sigur.

 

Cu exceptia cazului in care v-a fost altfel prescris de catre medicul dumneavoastra, doza recomandata pentru adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste este de 1-2 comprimate luate la intervale de cel putin 4 ore, pana la de trei ori pe zi, daca este necesar.

- Doza maxima zilnica nu trebuie sa depaseasca 6 comprimate in orice perioada de 24 ore.

- Comprimatele trebuie sa fie dizolvate intr-o cantitate mica de lichid sau inghitite intregi (fara a le mesteca) cu o cantitate suficienta de lichid.

- Nu luati acest medicament pentru mai mult de 3 - 4 zile cu exceptia cazului in care v-a fost

recomandat de catre medicul dumneavoastra, medicul dentist sau farmacist.

 

Utilizarea la pacientii cu functie alterata a rinichilor sau ficatului

Adresati-va unui medic pentru ajustarea dozei inainte de a incepe sa luati acest medicament.Dupa examinarea starii sanatatii dumneavoastra, medicul va poate recomanda reducerea dozei sau marirea la mai mult de 4 ore a intervalului dintre doze.

 

Utilizarea la copii si adolescenti

Acest medicament este destinat pentru utilizare la copii si adolescenti cu varsta de 12 ani si mai mare.

Antinevralgic Forte nu ar trebui sa fie utilizat pentru a trata copiii si adolescentii cu varsta sub 17 ani, avand boli care produc febra (de exemplu varsat de vant).

 

Daca un copil sau adolescent prezinta urmatoarele simptome in acelasi timp cu o boala care produce febra, iar simptomele persista pentru o perioada lunga de timp, adresati-va medicului dumneavoastra sau mergeti imediat la un spital:

-                 varsaturi;

-                 dureri de cap;

-                 pierderea cunostintei.

Acestea pot fi semne ale sindromului Reye, o boala foarte rara, dar, in unele cazuri letala, care necesita tratament medical imediat.

 

Daca luati mai mult Antinevralgic Forte decat trebuie

Cereti asistenta medicala de urgenta imediat ce ati luat mai mult Antinevralgic Forte decat v-a fost prescris sau daca un copil a luat accidental acest medicament. Cereti asistenta medicala de urgenta chiar daca dumneavoastra (sau copilul dumneavoastra) va simtiti bine, deoarece exista riscul unei afectari intarziate grave a ficatului.

 

Daca uitati sa luati Antinevralgic Forte

Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata. Luati urmatoarea doza imediat ce va aduceti aminte, dar pastrati un interval de adminsitrare de cel putin 4 ore intre doze. Nu luati mai mult de 6 comprimate intr-un interval de 24 ore.

Daca incetati sa luati Antinevralgic Forte

Daca incetati brusc sa luati acest medicament dupa o perioada lunga de administrare si dupa administrarea in doze mari care nu sunt in conformitate cu instructiunile de utilizare (abuziv) pot aparea dureri de cap, precum si oboseala, dureri musculare, nervozitate si simptome vegetative. Aceste simptome dispar in cateva zile. Pana la disparitia completa a simptomelor, analgezicele nu ar trebui sa fie luate din nou. Reluarea administrarii de analgezice ar trebui sa inceapa numai dupa ce discutati cu medicul dumneavoastra.

 

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

 

4.              Reactii adverse posibile

 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

 

Solicitati asistenta medicala de urgenta daca prezentati una dintre urmatoare reactii adverse:

-                 soc anafilactic (o reactie alergica foarte grava cu simptome precum ameteli, pierderea cunostintei, dificultate in respiratie, umflarea limbii sau tractului respirator, colorarea in albastru a pielii etc.)

-                 angioedem (umflare brusca a tesutului de sub suprafata pielii)

-                 reaparitia sau agravarea semnelor unei infectii

 

Urmatoarea lista de reactii adverse include, de asemenea si reactiile adverse intalnite la pacientii care au luat tratament cu doze mari, de lunga durata, cu acid acetilsalicilic (una din componentele active ale Antinevralgic Forte) pentru a trata simptomele de reumatism. Probabilitatea de aparitie a tulburarilor gastro-intestinale este mai mare la administrarea de doze mai mari de Antinevralgic Forte.

 

Frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane )

-                 nervozitate, ameteli

-                 durere abdominala, durere de stomac, indigestie, senzatie de rau (greata), stare de rau (varsaturi), arsuri la nivelul pieptului;

-                 sangerari oculte (sange prezent in materiile fecale, care nu este vizibil cu ochiul liber, dar care este detectat prin teste de laborator).

 

Mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persoane)

-                 ritm crescut si neregulat al inimii (palpitatii)

-                 reactii alergice pe piele (hipersensibilitate) (cum ar fi mancarime sau urticarie);

-                 diaree.

 

Rare (pot afecta pana la 1 din 1000 persoane)

-                 senzatie de neliniste (agitatie), tremuraturi (tremor), senzatie de ameteala sau de "invartire" (vertij), stare de rau (stare generala de rau);

-                 accelerarea batailor inimii (tahicardie);

-                 reactie de hipersensibilitate, care poate include dificultati de respiratie, scaderea tensiunii arteriale, soc, umflare, roseata a pielii sau reactii grave pe piele, inclusiv eritem poliform;

-                 inflamatie a capatului de jos al tubului care duce la stomac (esofagita), ulcer gastric sau intestinal;

-                 transpiratie excesiva (hiperhidroza);

-                 sangerare care poate duce, eventual, la anemie (o scadere a numarului normal de celule rosii din sange, cu simptome, cum sunt stare generala de rau, culoare alba a pielii, somnolenta etc);

-                 modificare a functiei ficatului, care poate duce la modificari ale analizelor de sange.

Foarte rare (pot afecta pana la 1 din 10000 persoane)

-                 Senzatie de nervozitate, tremuraturi sau transpiratie, acestea pot fi semne de scadere a concentratiei zaharului din sange (hipoglicemie);

-                 perforatie (gaura) sau ruptura in tractul digestiv;

-                 insuficienta a functionarii rinichilor (insuficienta renala);

-                 modificari ale numarului de celule ale sangelui (semnele includ pete purpurii, rotunde, fara durere, de marimea unui varf de ac pe piele, uneori grupate pe zone mai mari, sangerare a gingiilor, sangerari nazale sau vanatai, la traumatisme minore, stare generala de rau, slabiciune sau risc crescut de infectie);

-                 urticarie, dificultati de respiratie sau respiratie suieratoare (bronhospasm), la pacientii care au reactii alergice la medicamente pentru tratarea durerii, febrei si inflamatiei.

 

Cu frecventa necunoscuta (frecventa nu poate fi estimata din datele disponibile)

-                 sangerare la nivelul pielii indicata prin pete purpurii sau vanatai pe piele, sangerare a gingiilor sau sangerari nazale, cu timp de sangerare eventual prelungit;

-                 dureri de cap, somnolenta, confuzie;

-                 afectare a vederii, afectare a auzului sau aparitia de zgomote in urechi;

-                 inflamatie la nivelul stomacului.

 

In anumite cazuri, a fost descrisa o agravare a inflamatiilor (umflarii) cauzate de infectii ca fiind in stransa legatura cu folosirea unor medicamente impotriva durerii, febrei si inflamatiei (AINS, un grup are include, de asemenea si Antinevralgic Forte).

Cafeina din acest medicament poate conduce la insomnie.

Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului. Acestea includ orice reactii adverse nementionate in acest prospect.

 

5.              Cum se pastreaza Antinevralgic Forte

 

Nu lasati acest medicament la vederea si indemana copiilor.

Nu utilizati acest medicament dupa data de expirare inscrisa pe cutie. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.

A se pastra la temperaturi sub 30°C, in ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.

Nu aruncati niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Intrebati farmacistul cum sa aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

 

6.              Continutul ambalajului si alte informatii

 

Ce contine Antinevralgic Forte

-                 •  Subst ant el e act i ve   sunt acid acetilsalicilic, paracetamol si cafeina. Un comprimat contine acid acetilsalicilic 250 mg, paracetamol 250 mg si cafeina 50 mg

-                 • Celelalte componente sunt: lactoza monohidrat, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru si acid stearic.

 

Cum arata Antinevralgic Forte si continutul ambalajului

Comprimatele de Antinevralgic Forte sunt oblongi, biconvexe, de culoare alba pana la aproape alba, cu dimensiunile 16 x 8 mm, fara linie mediana.

Comprimatele sunt ambalate in blistere din PVC-PVdC/Al. Ambalajul secundar este o cutie din carton.

Marimi de ambalaj: 10, 12, 20, 24 comprimate.

Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.

 

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata si fabricantii

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata

Zentiva, k.s.

U kabelovny 130, Dolní M?cholupy, 102 37, Praga 10

Republica Ceha

 

Fabricantii

 

Zentiva, a.s.

Nitrianska 100, 920 27 Hlohovec

Republica Slovacia

 

Zentiva S.A.

B-dul. Theodor Pallady, nr. 50, sector 3, Bucuresti

Romania

 

Acest medicament este autorizat in Statele Membre ale Spatiului Economic European sub urmatoarele denumiri comerciale:

 

Republica Ceha, Republica Slovacia

Migralgin

Germania

Doloversa

Romania

Antinevralgic Forte

Norvegia

IBAMIG

Slovenia

Ibuem

 

Acest prospect a fost revizuit in Octombrie 2012

 

Recenzii

No customer comments for the moment.

Scrieţi o recenzie

ANTINEVRALGIC FORTE x 20 COMPRIMATE

ANTINEVRALGIC FORTE x 20 COMPRIMATE

Antinevralgic Forte este un analgezic, reduce febra si este un medicament cu efect antiinflamator (antiinflamator nesteroidian/analgezic).

Scrieţi o recenzie

Path: > > > ANTINEVRALGIC FORTE x 20 COMPRIMATE

Clienții care au cumpărat acest produs au mai cumpărat și:

30 other products in the same category: