GRIPPOSTAD HOT x 5 PLICURI Măriţi imaginea

GRIPPOSTAD HOT x 5 PLICURI

2964

Nou

Tratamentul simptomatic al febrei şi durerilor de intensitate uşoară - moderată.

Indicat pentru administrarea la copii mai mari de 6 ani, adolescenti si adulti.

 

Detalii

Acest produs nu are puncte de loialitate.


14,50 lei

PLATA ONLINE
PLATA ONLINE

Adăugaţi la lista dorinţelor

Tabel date

AmbalajCutie
Cantitate5 plicuri

Informații

GRIPPOSTAD HOT x 5 PLICURI

 

Pulbere pentru solutie orala, 600 mg/plic

 

Compoziţie

 

Un plic a 5 g pulbere pentru soluţie orala contine paracetamol 600 mg si excipienti : acid ascorbic acoperit (microincapsulat), aspartam, acid citric anhidru, sucroza, aroma de lamaie H&R 290252.

 

Grupa farmacoterapeutică: analgezice, antipiretice, anilide (inclusiv combinaţii).

 

Indicaţii terapeutice

Tratamentul simptomatic al febrei şi durerilor de intensitate uşoară - moderată.

Indicat pentru administrarea la copii mai mari de 6 ani, adolescenti si adulti.

 

Cand nu trebuie administrat Grippostad Hot?

 

Contraindicaţii

Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipienţii produsului, insuficienţă hepato-celulară, deficit congenital de glucozo-6-fosfat dehidrogenază.

Pacientii cu fenilcetonurie (tulburare metabolica ereditara) nu vor utiliza Grippostad Hot, deoarece acest medicament contine aspartam care este metabolizat la fenilalanina. Pentru pacientii cu fenilcetonurie sunt disponibile preparate fara aspartam.

 

In ce situatii trebuie sa luati Grippostad Hot numai dupa ce ati discutat in prealabil medicul?

 

Precauţii

In continuare sunt descrise cazurile in care trebuie sa luati Grippostad Hot numai in anumite conditii si cu precautii sporite. In aceste cazuri, va rugam sa va adesati medicului. Retineti ca aceste precautii se pot aplica si pentru medicamente pe care le-ati utilizat recent.

 

Acest produs medicamentos va fi utilizat cu precautii suplimentare (de exemplu, marirea intervalului dintre administrari sau reducerea dozelor) si numai cu atenta monitorizare clinica la pacientii cu:

 

- boli hepatice cronice (de exemplu datorata abuzului cronic de alcool etilic, hepatitei)

- insuficienta renala

- sindrom Gilbert (disfunctie hepatica congenitala).

 

Ce mai trebuie sa stiti?

 

Cefaleea ce poate sa apara dupa utilizarea perioade indelungate a unor doze mari de analgezice, nu va fi tratata prin utilizarea unor doze si mai mari din aceste medicamente.

In general, administrarea cronica de analgezice, in special asocierea mai multor substante de acest tip, poate determina nefropatie ireversibila cu riscul de aparitie a insuficientei renale (nefropatie analgezica).

Pentru a evita riscul de supradozaj, se va verifica prezenţa paracetamolului în componenţa altor produse medicamentoase administrate concomitent.

 

Ce alte medicamente interfera cu efectul Grippostad Hot ?

 

Interacţiuni

Utilizarea concomitentă a alcoolului etilic, medicamentelor inhibitoare enzimatice, de exemplu sedative şi anticonvulsivante (incluzând glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină) şi rifampicină, creşte hepatotoxicitatea paracetamolului.

Administrarea concomitentă a medicamentelor care întârzie golirea stomacului, de exemplu propantelină, poate determina întârzierea instalării efectului paracetamolului. Utilizarea concomitentă a medicamentelor care accelerează golirea gastrică, de exemplu metoclopramidă, grăbeşte instalarea efectului.

Toxicitatea cloramfenicolului este crescută de administrarea concomitentă de paracetamol.

Este necesară prudenţă în cazul utilizării de lungă durată a paracetamolului concomitent cu anticoagulante orale.

De asemenea, este necesară prudenţă în cazul administrării concomitente cu antiinflamatoare nesteroidiene şi steroidiene, colestiramină, antidiabetice orale.

Administrarea concomitenta de paracetamol si AZT (zidovudina) creste riscul de neutropenie.

 

Atenţionări speciale

Grippostad Hot trebuie administrat cu prudenţă la pacienţii cu insuficienţă renală uşoară –moderată.

 

Ce trebuie sa stiti daca sunteti insarcinata sau daca alaptati?

Deşi până în prezent nu s-a dovedit efectul teratogen al paracetamolului, nu este indicată utilizarea produsului în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.

 

Ce trebuie sa stiti despre administrarea acestui produs la copii?

Grippostad Hot nu este potrivit pentru administrarea la copii mai mici de 6 ani. Pentru acestia sunt disponibile alte preparate, precum sirop sau supozitoare cu concentratie mica de paracetamol.

 

Ce trebuie sa stiti daca conduceti vehicule, manevrati utilaje sau lucrati fara a avea o baza larga de sustinere?

Produsul nu influenteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de folosi utilaje.

 

Doze şi mod de administrare

Instructiunile prezentate mai jos vor fi urmate doar daca medicul care v-a prescris Grippostad Hot nu recomanda altfel. Va rugam sa urmati aceste instructiuni si/sau pe cele ale medicului dumneavoastra, pentru a putea beneficia de un tratament sigur si eficient cu Grippostad Hot.

 

Cat de mult si cat de des trebuie sa luati Grippostad Hot?

Doza de Gripostad Hot depinde de varsta si/sau de greutatea corporala. Doza uzuala zilnica este de 10-15 mg paracetamol/kg si doza uzuala maxima zilnica este de 60 mg paracetamol/kg.

Intervalul de timp dintre administrari trebuie să fie de 6-8 ore; se pot administra 3-4 prize zilnice.

 

Greutate Vârsta Doza unica Doza maxima zilnica

corporala Grippostad Hot Grippostad Hot

 

> 40 kg : Copii mai mari de 12 ani si adulti  : 1 plic (600 mg paracetamol) pâna la 5 plicuri (3 g paracetamol).

 

30-40 kg: 10-12 ani :1 plic (600 mg paracetamol) 3 – 4 plicuri (1,8 – 2,4 g paracetamol)

 

22-30 kg: 6 - 9 ani : 1/2 plic (300 mg paracetamol)  2 - 3 plicuri (1,2 – 1,8 g paracetamol)

 

In general, administrarea nu trebuie să depăşească durata de 5 zile în caz de gripă, respectiv 3 zile în caz de febră; pentru tratamente de durata mai lunga este necesară recomandarea medicului.

 

Cum se administreaza Grippostad Hot?

Varsati continutul unui plic de Grippostad Hot intr-o cana, adaugati apa fierbinte pentru dizolvare, amestecati bine si beti cu inghitituri mici cat este inca fierbinte.

 

Cat timp trebuie sa luati Grippostad Hot?

Produsele medicamentoase continand paracetamol trebuie utilizate doar cateva zile si nu in doze mari, cu exceptia cazului in care medicul recomanda astfel.

 

Ce reactii adverse pot apare in cursul utilizarii Grippostad Hot?

Au fost raportate cazuri rare de eritem cutanat si foarte rare cazuri de exantem.

Ocazional, s-a raportat apariţia unor reacţii de hipersensibilitate datorate paracetamolului (edem angioneurotic, dispnee, transpiraţii, greaţă, hipotensiune arterială până la şoc).

Extrem de rar s-a raportat afectarea hematopoiezei (trombocitopenie, leucopenie, în cazuri izolate agranulocitoza, pancitopenie).

În cazuri izolate administrarea paracetamol a fost un factor de declansare a bronhospasmului la pacientii predispusi (astm bronşic indus de antiinflamatoare nesteroidiene).

Daca apar reactii adverse care nu au fost descrise in acest prospect, informati medicul sau farmacistul.

 

Ce trebuie sa faceti in cazul in care ati luat (deliberat sau accidental) o supradoza de Grippostad Hot?

 

a) Simptomele de intoxicatie

Dozele excesive de paracetamol pot produce semne si simptome de intoxicatie cu o intarziere de 24-48 de ore. Se poate produce alterarea functiei hepatice ca urmare a necrozei celulelor hepatice, pâna la coma hepatica, ce poate avea sfarsit letal. Afectarea renala datorita necrozei tubilor renali a fost descrisa independent de toxicitatea hepatica.

 

Simptome precoce ale intoxicatiei cu paracetamol sunt:

- Prima faza (prima zi) poate include greata, varsături, diaforeză, somnolenţă şi stare generală alterată;

- A doua faza (ziua a doua) este marcată prin imbunatatirea subiectivă a stării generale, dar există tendinţa persistenţei unor dureri abdominale de intensitate medie, mărirea volumului hepatic, creşterea nivelului transaminazelor si bilirubinei, creşterea timpului de protrombină, reducerea excretiei urinare;

A treia faza (ziua a treia) se caracterizează prin activitate intensă a transaminazelor, icter, tulburări de coagulare, hipoglicemie şi progresia spre comă hepatică.

In cazul in care banuiti o intoxicatie cu paracetamol, contactati imediat medicul

 

Ce trebuie sa faceti daca ati luat mai putin decat doza de Grippostad Hot recomandata?

Nu luati in plus doza uitata ci continuati tratamentul cu Grippostad Hot asa cum v-a fost recomandat.

 

Ce trebuie sa stiti daca vreti sa intrerupeti sau sa opriti prematur tratamentul?

Daca ati facut tratamentul conform recomandarilor, nu sunt necesare precautii speciale.

La intreruperea brusca a tratamentului cefaleei, dupa o utilizare indelungata a unor doze mari de analgezice, poate apare oboseala, slabiciune musculara, nervozitate si simptome vegetative.

Aceste simptome ale intreruperii tratamentului scad ca intensitate in cateva zile.

Administrarea repetata de analgezice va fi evitata in aceasta perioada si inainte de a reincepe tratamentul, va fi consultat medicul.

 

Păstrare

 

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

 

Ambalaj

 

Cutie cu 5 plicuri Al/hârtie/PE a câte 5 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 10 plicuri Al/hârtie/PE a câte 5 g pulbere pentru soluţie orală

 

Producător

 

STADA ARZNEIMITTEL AG

Stadastrasse 2 – 18, D-61118, Bad Vilbel, Germania

 

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă

 

Stada Arzneimittel AG

Stadastrasse 2-18

D-61118 Bad Vilbel, Germania

 

Data ultimei verificări a prospectului

Ianuarie, 2008

Recenzii

No customer comments for the moment.

Scrieţi o recenzie

GRIPPOSTAD HOT x 5 PLICURI

GRIPPOSTAD HOT x 5 PLICURI

Tratamentul simptomatic al febrei şi durerilor de intensitate uşoară - moderată.

Indicat pentru administrarea la copii mai mari de 6 ani, adolescenti si adulti.

 

Scrieţi o recenzie

Path: > > > > GRIPPOSTAD HOT x 5 PLICURI

30 other products in the same category: