FLUIMUCIL 600 MG x 10 COMPRIMATE EFERVESCENTE Măriţi imaginea

FLUIMUCIL 600 MG x 10 COMPRIMATE EFERVESCENTE

1254

Nou

Acetilcisteina aparţine unei clase de medicamente denumite mucolitice şi are proprietăţi mucolitice. Substanţa este utilizată pentru fluidizarea secreţiilor bronşice excesive sau vâscoase, în afecţiuni respiratorii (bronşită acută, bronştă cronică şi reacutizările acesteia, bronşiectazii şi mucoviscidoză).

Detalii

Acest produs nu are puncte de loialitate.


31,00 lei

PLATA ONLINE
PLATA ONLINE

Adăugaţi la lista dorinţelor

Tabel date

AmbalajFlacoane
Cantitate10 comprimate efervescente

Informații

FLUIMUCIL 600 MG x 10 COMPRIMATE EFERVESCENTE

 

Cuprins

  1. Ce este Fluimucil şi pentru ce se utilizează
  2. Înainte să utilizaţi Fluimucil
  3. Cum să utilizaţi Fluimucil
  4. Reacţii adverse posibile
  5. Cum se păstrează Fluimucil
  6. Informaţii suplimentare

Ce este Fluimucil şi pentru ce se utilizează

Acetilcisteina aparţine unei clase de medicamente denumite mucolitice şi are proprietăţi mucolitice. Substanţa este utilizată pentru fluidizarea secreţiilor bronşice excesive sau vâscoase, în afecţiuni respiratorii (bronşită acută, bronştă cronică şi reacutizările acesteia, bronşiectazii şi mucoviscidoză).

Înainte să utilizaţi Fluimucil

Nu utilizaţi Fluimucil

-                dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la acetilcisteină sau la oricare dintre celelalte componente ale Fluimucil.

•                dacă aveţi ulcer peptic activ

•               pentru un copil sau adolescent cu vârsta sub 14 ani

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Fluimucil

-                dacă suferiţi de astm bronşic trebuie să vă anunţaţi medicul înainte de a utiliza acest medicament. În cazul declanşării reacţiilor de hipersensibilitate sau bronhospasm. trebuie întreruptă imediat administrarea de Fluimucil şi să se aplice imediat măsurile terapeutice corespunzătoare; (poate produce bronhospasm; pentru evitarea acestuia trebuie să luaţi înainte bronhodilatoare);

-                dacă aţi avut o boală ulceroasă

-               dacă aveţi dureri de stomac după ce luaţi acest medicament, trebuie să întrerupeţi utilizarea lui şi să vă anunţaţi medicul.

Deoarece creşte volumul secreţiilor bronşice, acetilcisteina poate creşte reflexul de tuse. Nu luaţi medicamente care împiedică tusea, deoarece nu veţi mai putea elimina sputa.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală, în special următoarele:

-               unele antibiotice trebuie să le luaţi la un interval de cel puţin 2 ore faţă de acetilcisteină;

-               medicamente împotriva tusei, pe care nu trebuie să le luaţi împreună cu acetilcisteină.

-               nitroglicerina şi derivaţii săi; acetilcisteina poate potenţa efectele acestora de vasodilatare şi de agregare a trombocitelor

Trebuie evitată utilizarea concomitentă de Fluimucil cu un antitusiv, având în vedere că aceasta determină depresarea reflexului de tuse şi a mecanismului fiziologic de autocurăţire a căilor respiratorii, producând astfel o stază a mucusului cu posibil risc de bronhospasm şi infecţii ale căilor respiratorii.

Utilizarea Fluimucil cu alimente şi băuturi

Fluimucil se poate utiliza împreună cu alimente şi băuturi.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Dacă sunteţi gravidă puteţi utiliza Fluimucil numai dacă medicul vă recomandă acest lucru. Puteţi să alăptaţi dacă utilizaţi Fluimucil.

Utilizare la copii

Acest produs nu este pentru utilizare la copii cu vârsta sub 14 ani.

Sunt disponibile alte forme de Fluimucil pentru astfel de pacienţi. Fluimucil 100 granule pentru soluţie orală, Fluimucil 200 granule pentru soluţie orală Fluimucil 2% soluţie orală.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Fluimucil nu are nicio influenţă asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Fluimucil

Medicamentul conţine aspartam. Este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.

Acest medicament-conţine 6,82 mmol (156,74 mg) sodiu pe doză. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de sodiu.

Cum să utilizaţi Fluimucil

Luaţi întotdeauna Fluimucil aşa cum se recomandă în acest prospect. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 14 ani

Doza uzuală este de 1 comprimat Fluimucil 600 mg o dată pe zi (maximum 600 mg acetilcisteină pe zi).

Un uşor miros de sulf care se simte de la medicament nu indică alterarea acestuia, ci se datorează substanţei active.

Durata tratamentului trebuie să fie de 5 până la 10 zile.

Dacă după 5 zile de tratament simptomele dumneavoastră nu se îmbunătăţesc sau se înrăutăţesc trebuie să vă prezentaţi la medic.

Mod de utilizare

Un comprimat efervescent se dizolvă într-o cantitate mică de apă: soluţia obţinută astfel fiind gata pentru utilizare.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Fluimucil

Dacă aţi utilizat o doză mai mare de medicament trebuie imediat să îl contactaţi pe medicul dumnevoastră sau pe farmacist.

In cazul în care aţi utilizat mai mult decât trebuie din Fluimucil 600 puteţi prezenta greaţă, vărsături, diaree. Mai ales la copii se poate produce secreţie bronşică excesivă.

In acest caz anunţaţi imediat medicul sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital.

Dacă uitaţi să utilizaţi Fluimucil

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Fluimucil poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse menţionate mai jos sunt clasificate în funcţie de frecvenţa de apariţie. Frecvenţele sunt definite ca: foarte frecvente (mai mult de 1 din 10 pacienţi), frecvente (1 din 100 până la 1 din 10 pacienţi), mai puţin frecvente (1 din 1000 până la 1 din 100 pacienţi), rare (1 din 10000 până la 1 din 1000 pacienţi) şi foarte rare (mai puţin de 1 din 10000 pacienţi).

Mai puţin frecvente

Hipersensibilitate, dureri de cap, zgomote în urechi (tinitus), tahicardie, stomatită, dureri abdominale, greţuri, vărsături, diaree, mâncărimi, urticarie, înroşirea difuză a pielii (erupţie trecătoare pe piele), edem angioneurotic, febră, scăderea tensiunii arteriale.

Rare

Bronhospasm, dispnee, dispepsie Foarte rare

Şoc anafilactic, reacţii anafilactice/anafilactoide

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cum se păstrează Fluimucil

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare.

Nu utilizaţi Fluimucil după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informaţii suplimentare

Ce conţine Fluimucil

-                Substanţa activă este acetilcisteina. Fiecare comprimat efervescent conţine acetilcisteină 600 mg.

-               Celelalte componente sunt: aspartam, acid citric anhidru, aromă de lămâie, hidrogenocarbonat de calciu.

Cum arată Fluimucil şi conţinutul ambalajului

Fluimucil 600 se preziintă sub formă de comprimate rotunde, cu aromă caracteristică de lămâie şi uşor miros de sulf.

Cutie cu 5 blistere din PA-Al-PE/Al-PE A câte 2 comprimate efervescente.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Zambon S.p.A.

Via Lillo del Duca, 10

20091 Bresso-(Milano) Italia.

Producătorul

Zambon S.p.A. Via della Chimica, 9 36100 Vicenza-Italia

Acest prospect a fost aprobat în Iunie 2010

 

 

Recenzii

No customer comments for the moment.

Scrieţi o recenzie

FLUIMUCIL 600 MG x 10 COMPRIMATE EFERVESCENTE

FLUIMUCIL 600 MG x 10 COMPRIMATE EFERVESCENTE

Acetilcisteina aparţine unei clase de medicamente denumite mucolitice şi are proprietăţi mucolitice. Substanţa este utilizată pentru fluidizarea secreţiilor bronşice excesive sau vâscoase, în afecţiuni respiratorii (bronşită acută, bronştă cronică şi reacutizările acesteia, bronşiectazii şi mucoviscidoză).

Scrieţi o recenzie

Path: > > > > FLUIMUCIL 600 MG x 10 COMPRIMATE EFERVESCENTE

30 other products in the same category: