• Nou
search

CLAFEN GEL 100GR

Este utilizat în tratamentul local simptomatic la adulţi pentru reducerea durerii şi inflamaţiei.

Clafen conţine substanţă activă diclofenac care face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) de uz local.

Ingrediente active per gram gel:

Diclofenac sodic 50 mg.
Celelalte componente sunt: etanol 96%, propilenglicol, alcool benzilic, Carbopol, trolamină, apă purificată.

Mod de utilizare:
Clafen este destinat administrării pe piele.
Adulţi. Clafen se administrează de 3 - 4 ori pe zi la nivelul zonei afectate. Doza administrată la fiecare aplicare variază în funcţie de suprafaţa zonei afectate, fiind de aproximativ 2 - 4 g gel (corespunzător la aproximativ 5 - 10 cm gel). Pentru a realiza absorbţia gelului efectuaţi un masaj uşor şi prelungit la nivelul zonei dureroase şi/sau inflamate.
După fiecare aplicare, spalaţi atent mâinile. Cu excepţia unor cazuri strict recomandate, în cazul traumatismelor de ţesuturi moi sau reumatismului abarticular, gelul nu trebuie utilizat mai mult de 14 zile, iar în cazul durerilor din artrite, pe o perioadă mai mare de 28 zile. Dacă după 5 zile de tratament nu observaţi ameliorarea manifestărilor sau acestea se agravează, trebuie să vă prezentaţi la medic care va reevalua tratamentul.

Prezentare:
45 g

chat Comentarii (0)
Nu sunt opinii ale clientilor in acest moment.